Gå til innholdet
VID Specialized University
  • Studies
  • Our campuses
  • Research
  • No
  • Søk
No
  • VID Specialized University
  • /
  • News
  • /
  • Språkkafé for flyktninger i Tøyen kirke
News

Språkkafé for flyktninger i Tøyen kirke

Språkkafé for flyktninger i Tøyen kirke

  • VID Specialized University
  • News
  • Språkkafé for flyktninger i Tøyen kirke

Vil du være språkvert for ukrainske flyktninger? Eller være en samtalepartner for frivillige? Både Bymisjonen og Samtalesenteret trenger hjelp av frivillige.

Vil du være språkvert for ukrainske flyktninger? Eller være en samtalepartner for frivillige? Både Bymisjonen og Samtalesenteret trenger hjelp av frivillige.

Opprettes en språkkafé for flyktninger

VID samarbeider med Bymisjonen i Oslo om oppstart av språkkafe for nyankomne flyktninger og trenger språkverter til språkkafeen.

Ukrainske flyktninger er på mottak og det tar tid for bosetting i kommuner. Mange har lange uker med venting på mottak eller i private hjem før varig bosetting skjer. I denne venteperioden har de aller fleste heller ingen midler de kan bruke til aktiviteter. De trenger adspredelse, de trenger kontakt med andre og de trenger å bli kjent med nye. En språkkafé er lett å etablere for Bymisjonen som allerede har åpen kro i Tøyen kirke.

Språkkafeen kan for noen kan være en inngangsport til å bruke ulike aktiviteter hos Bymisjonen, for andre kan det være starten på nye vennskap eller stedet for utvikling av andre typer aktiviteter.

Når og hvor

I Tøyen kirke vil det to ganger i uka, mandag og torsdag kl 14 – 16, være mulighet for ukrainske flyktninger å møtes. Bymisjonen har ansvar for lokalet, matservering, og lønnet sosialkonsulent. Vi (VID) har ansvar for språkvertene. Kafeen starter når vi har nok språkverter.

Hva skal du som frivillig gjøre?

Språkverter kan snakke om hverdagsspørsmål, trening i språket eller hvordan det er å leve i Norge. Vil du som ansatt eller student være språkvert? Send melding til Steffen Suur-Nuuja og oppgi tidspunkt når du kan.

Samtalesenteret ved VID

Samtalesenteret ved VID har etablert et tilbud på onsdager hvor ansatte sammen med studenter i praksis, tilbyr veiledning og samtaler til ansattgrupper, ansatte og frivillige som arbeider med flyktninger. Ved behov ønsker Samtalesenteret flere ansatte/veiledere inn i dette samtaletilbudet. Er du en som ønsker å være med i dette arbeidet, så ta kontakt.

Ta kontakt om du ønsker å bli med eller vil ha mer info før du bestemmer deg.

Kontaktadresse: Steffen Suur-Nuuja steffen.suur-nuuja@vid.no

Hilsen Ingvild Huse og Steffen Suur-Nuuja

(dugnadsansvarlige ved FS)

Date: 4. May 2022.

VID Specialized University

Contact

Contact us

FAQ

Employees

Units

VID

About VID

Mission and Diakonia Archives

Community contributions

Study related

Studies

Study abroad

Our campuses

Admission

Current

News

Events

Campus development

Vacant positions

Newsletter

For you

For students

For external

Privacy

Accessibility statement

Follow us on social media

Facebook
X
Instagram
Youtube
Linkedin
TikTok
  • Studies
  • Our campuses
  • Research
  • Min side
  • Student
    • Canvas
    • TimeEdit
    • Inspera
  • Admission
  • Alumni
  • Library
    • Bergen
    • Oslo
    • Stavanger
  • International
  • About VID
    • Contact us
    • Media relations

Vi bruker informasjonskapsler (cookies) for å gjøre din opplevelse så god som mulig. Les mer om hvordan VID behandler personopplysninger, om dine personvernrettigheter ved VID og om hvorfor vi bruker informasjonskapsler.