Om prosjektet
Målgruppen for prosjektet er thaikvinner i Norge med arbeidserfaring fra thaimassasjesalonger. Studien tar sikte på å gi en bedre forståelse av det sosiale nettverket som utvikles i og rundt massasjesalongene, og hvordan disse nettverkene påvirker kvinnenes aspirasjoner. Prosjektet er en del av forskningsprosjektet «Negotiating life strategies in transnational migration. Religion, work and family life among Thai migrant women in Norway» (THAIMIG).
Thaikvinner som kommer til Norge gjennom familiegjenforening, ved å gifte seg med en norsk mann, er en av de største gruppene migranter som kommer til landet. Studier viser at mange av kvinnene har problemer med å finne passende og varig arbeid i Norge, noe som fører til at de søker til det etablerte thainettverket for å få hjelp. I løpet av de siste tiårene har thaimassasjesalonger blitt en vanlig del av sentrumsbildet i byer over hele Europa, også i Norge. Selv om kvinnenes motivasjon for valg av arbeidssted kan variere, synes det klart at de bruker nettverket i massasjesalongene som sosial støtte. Kvinnene er ofte nært knyttet til familien sin i Thailand og siden det samme familiemønsteret kan være vanskelig å finne i Norge, kan thaimassasjesalongene gi fellesskap, familiefølelse og tilhørighet.
Samtidig møter thaikvinnene stigmatisering og seksualiserte stereotypier fra det norske samfunnet som de også er en del av.
Prosjektet har en kvalitativ tilnærming med halv-strukturerte dybdeintervjuer med livshistorietilnærming av kvinner som både har og har hatt arbeidserfaring fra thai massasjesalonger.
Bakgrunn
Cand. Polit. med hovedfag i Administrasjon – og organisasjonsvitenskap
Forskergruppe
MIGREL