Forskerkurs for personer med utviklingshemming
Forskerkurs for personer med utviklingshemming
VID vitenskapelige høgskole i Sandnes har gjennomført det første forskerkurset overfor personer med utviklingshemming. Kursdeltakerne er nå inspirerte til å bruke kompetansen som medforskere i fremtidige forskningsprosjekt hvor de kan delta i forskningsprosjekter rundt temaer som er viktige for deres liv.
VID vitenskapelige høgskole i Sandnes har gjennomført det første forskerkurset overfor personer med utviklingshemming. Kursdeltakerne er nå inspirerte til å bruke kompetansen som medforskere i fremtidige forskningsprosjekt hvor de kan delta i forskningsprosjekter rundt temaer som er viktige for deres liv.

I over et år har 12 medforskere med utviklingshemming og 12 forskere ved Høgskolen i Østfold, Nord universitet, NTNU, Høgskolen i Molde, OsloMet og VID, campus Sandnes arbeidet med å planlegge et kurs om forskning. I løpet av året har kurset blitt gjennomført i Fredrikstad, Namsos, Trondheim, Molde, Oslo og Sandnes.
I Sandnes ble kurset gjennomført digitalt på Zoom. Gjennom 10 kursdager formidlet medforskerne Hilde Haaland og Jeanette Fjermestad og forskere Peter Paluga, Marie Therese Birkedal og Anders Midtsundstad ved VID hva forskning er og hvorfor personer med utviklingshemming selv kan være med å forske.
Kursdeltakerne i Sandnes har under kurset arbeidet med et eget forskningsprosjekt om fritid. På den siste dagen med avslutning var de opptatt av å formidle sine funn fra en spørreundersøkelse og intervjuer. Kursdeltakerne hadde selv invitert forbundsleder Tom Tvedt fra NFU og flere andre gjester. Presentasjonen deres ble lyttet til med stor interesse.
Viktig pilotprosjekt
Bakgrunnen for kurset er at personer med utviklingshemming skal inkluderes i forskning som omhandler deres liv.
Inkluderende forskning sammen med personer med utviklingshemming i Norge har gradvis vokst fram de siste 10 årene. I 2016 var professor Anita Gjermestad og professor Kirsten Jæger Fjetland ved VID, sammen med førstelektor May Østby, høgskolen i Molde, og startet et nasjonalt nettverk for inkluderende forskning hvor personer med utviklingshemming er medforskere;
- Vi erfarer at det er behov for noe grunnleggende kunnskap om forskningsprosessen også for medforskere. Gjennom å gi kunnskap i forskningsprosessen gis personer med utviklingshemming også bedre forutsetninger for å delta aktivt i forskning som handler om dem selv og deres liv, sier førstelektor Anders Midtsundstad.
Forskningsprosjektet eies av Norsk Forbund for Utviklingshemmede (NFU) og er finansiert av Stiftelsen Dam. Målet med pilotprosjektet er å utvikle, teste ut og evaluere et forskerkurs, som kan kvalifisere personer med utviklingshemning til deltakelse i forsknings- og utviklingsarbeid.
Flere av de nyutdannede medforskerne er allerede involvert i pågående forskningsprosjekt på VID, Sandnes.
Kunnskapen som er utviklet på kurset, vil også være viktig i VID vitenskapelige høgskole sitt arbeid med å utvikle og gjennomføre høyere utdanning for personer med utviklingshemming i Norge.
På bildet øverst i saken ser vi kursdeltakerne (f.v.) Jeanette Fjermestad, Adam Henrik Berge, Bengt Ove Rege, Johannes Tveitnes, Hilde Haaland, Kenneth Landa og Hermine Hansen
Publisert av Anders Midtsundstad. Dato: 28. september 2021.