Professorforelesning ved Marianne Rodriguez Nygaard

- VID Oslo, D14, Nedre Auditorium
- 22. april 2026, 16:00 – 17:30
Marianne Rodriguez Nygaard ble professor i praktisk teologi med vekt på diakoni høsten 2024. Diakoniprogrammet ved Fakultet for teologi og samfunnsvitenskap vil markere dette ved å invitere til professorforelesning i tilknytning til Diakoniens dag.
Tittelen på forelesningen er «Eksistensiell helse og helende erfaringer».
Hennes forskning omhandler tre empiriske hovedområder:
- Diakoners profesjonelle praksis og kunnskapsdanningsprosesser
- Sjelesorg og eksistensiell helse
- «Helende erfaringer og den levde kroppen», en studie av menneskers helingserfaringer knyttet til ressurser fra kristen tro og praksis.
Marianne Rodriguez Nygaard tok sin doktorgrad i diakoni på MF vitenskapelig høyskole (2015), master i diakoni på Diakonova/MF vitenskapelig høyskole (2007), og sykepleierutdanning på Menighetssøsterhjemmet (1992). Hun har arbeidet på Diakonova/VID vitenskapelige høgskole siden 2007, og har vært tilknyttet Fakultet for helsevitenskap og Senter for diakoni og profesjonell praksis, i tillegg til Fakultet for teologi og samfunnsvitenskap.