Gå til innholdet
Nye nettsider er nylig lansert, og vi fikser fortløpende feil og mangler. Takk for at du har tålmodighet mens vi får alt innhold på plass.

Hvordan skaper og forstår barnevernsarbeidere relasjoner til foreldre i hjelpetiltaket «Råd og veiledning»?

Prosjektperiode

januar 2020–juni 2023

Veiledere

Veileder: Erik Skjeggestad, VID

Om prosjektet

«Råd og veiledning» av foreldre er det mest brukte hjelpetiltaket som iverksettes i barnevernet. Målet med hjelpetiltaket er at det skal gjøre foreldrene bedre rustet til å gi omsorg til barna der barna bor hjemme hos foreldrene. Formålet med studien er å undersøke hvordan sosialarbeidere i barnevernet kommuniserer med foreldre som mottar hjelpetiltaket «råd og veiledning».

Samtaler som betegnes som «råd og veiledning» i barnevernet er av en åpen karakter og kan utformes på mange måter. Nettopp fordi det er åpent er det viktig å fremskaffe kunnskap om hvordan samtalene utformes. Å arbeide med, i og gjennom relasjoner har alltid vært sentralt i sosialt arbeid og i sosialt arbeids litteratur. Det er en enighet om betydningen av gode kommunikasjonsferdigheter, men det er relativt lite forskning av hvordan denne ansikt til ansikts kommunikasjonen tar form i barnevernet. Hvordan makten som ansatte har i samtalene og i kraft av sin rolle, vil være et at fokus områdene.

Forskningsspørsmål:

  • Hvordan kommuniserer ansatte i barnevernet og foreldre i hjelpetiltaket «råd og veiledning»?
  • Hvordan kommuniserer den profesjonelle for å oppnå sentrale verdier som tillit, respekt, og empati?
  • Hvordan forstår den profesjonelle forandring, utvikling og læring i råd og veiledning av foreldre?

Metode: Videoobservasjon og intervju.

Jeg ønsker å få en dyptgående forståelse for hvordan de involverte kommuniserer ved å ta videopptak fra samtaler. Kommunikasjon i "råd og veilednings» samtaler vil bli analysert på grunnlag av videoopptak av samtaler mellom ansatte og foreldre. Det planlegges videoer av ansatte ved to ulike tjenester, en stor spesialisert tjeneste og en liten hvor de arbeider etter en generalist modell. Både foreldre og ansatte vil i tillegg bli intervjuet.

Bakgrunn

Master i kriminologi

Forskergruppe

Probuf