Gå til innholdet
Gruppebilde

Ledelse, veiledning og innovasjon

Emnet og kursopplegget er et samarbeid mellom Senter for verdibasert ledelse ved VID og KA - hovedorganisasjonen for virksomheter med kirkelig, kristen og ideell forankring. Studiet er spesielt relevant for ansatte med lederfunksjoner som f.eks. daglige ledere, proster, sogneprester, personalledere og rådgivere

Prosjektleder: Eleni Maria Stene og Dag-Håkon Eriksen

Prosjektperiode: 2026 - 2027

Finansiør: Hovedorganisasjonen KA

Om prosjektet

I dette emnet får studentene erfaring med hvordan verdibevisste ledere arbeider med egen lederstil, relasjoner, refleksjon og verdier for å utvikle gode arbeidsfellesskap og nye løsninger for en verden i endring. Det handler om hvordan mennesker arbeider sammen, driver samledelse, hvordan relasjoner utvikles og hvordan man sammen kan bidra til nyskapning og innovasjon.

Studentene vil få kjennskap til egne styrker og verdier samt tema som relasjonell og samskapende ledelse. Som ledd i å kartlegge og reflektere over aktuelle ledelsesutfordringer gjennomfører studentene «Mitt ledelsesprosjekt». Ledelsesprosjektet er knyttet til egen lederutvikling, innovasjon og samledelse eller en annen utfordring studenten kjenner i egen arbeidshverdag. I egne veiledningsgrupper vil det bli arbeidet med ledelsesprosjekt gjennom prosesser av oppdagelse, refleksjon og læring.

Hovedtemaer

  • Lede og skape sammen – Samledelse, relasjonsledelse og frivillighetsledelse
  • Egen lederstil
  • Sosial innovasjon
  • Refleksjon, veiledning og coaching

Emnet inngår i et utviklingsprogram i regi av KA, der VID har utviklet og er ansvarlig for den studiepoenggivende delen i programmet.