Gå til innholdet
Nye nettsider er nylig lansert, og vi fikser fortløpende feil og mangler. Takk for at du har tålmodighet mens vi får alt innhold på plass.

Disputas: Medvirkning gjennom interesseorganisasjoner

Gruppebilde av de fem som står på en rekke utendørs.
Fra venstre professor Annette Rose Leis-Peters, førsteamanuensis Elisabeth Brodtkorb, doktorand Jan Marius Kristiansen Gathen, professor Marte Feiring og professor Urban Markström.
  • Publisert: 12. oktober 2023.
Medvirkning er en sentral verdi i norske helse- og sosialtjenester. Hvordan kan interesseorganisasjoner bidra til medvirkning for mennesker i sårbare livssituasjoner?

- Mer oppmerksomhet rundt betydningen av medvirkning kan bidra til økt demokratisering og forbedring av tjenester. Samtidig kan det redusere risikoen for skinnmedvirkning, påpeker Jan Marius Kristiansen Gathen.

11. oktober disputerte han med avhandlingen «User participation through interest organisations. A qualitative study of representation, strategies and impact for people in vulnerable life situations».

Avhandlingen tar for seg hvordan interesseorganisasjoner for mennesker i sårbare livssituasjoner utøver medvirkning.

Bruker ulike kanaler og strategier

Sentralt i avhandlingen er hvordan medlemmene i interesseorganisasjoner deltar, og hvordan organisasjonene fremmer interessene deres.

Avhandlingen ser også på hvilke strategier organisasjonene bruker for å påvirke, og hvilke resultater organisasjonene og medlemmene oppnår gjennom sitt arbeid.

- Interesseorganisasjonene forsøker å påvirke tjenesteutviklingen gjennom ulike kanaler og strategier. Deltakerne i studien fortalte at de brukte både formelle og uformelle kanaler, i tillegg til media. Vi fant også at de vekslet mellom å benytte seg av strategier basert på samarbeid, å være i opposisjon og drive forhandlinger, forklarer Kristiansen Gathen.

Kan bidra til empowerment

Studien fant antydninger til at arbeidet kan bidra til empowerment for de involverte brukerne og organisasjonene. Empowerment vil si at individer eller grupper mobiliserer ressurser til å håndtere sine utfordringer.

Studien fant videre at interesseorganisasjonenes arbeid kan bidra til å endre fagpersoners adferd og holdninger, påvirke politikk og innvirke på tjenesteutvikling.

Men arbeidet fungerte ikke alltid etter hensikten.

- Vi fant også at medvirkningen ofte kan være vanskelig å identifisere, at den ikke alltid fører til noe og at den i sjeldne tilfeller også kan ha negative konsekvenser for de involverte representantene og organisasjonene, påpeker han.