Hedret VIDs nye doktorer med promosjon og priser

- Publisert: 11. februar 2026.
VID gjennomførte årets doktorpromosjon ved campus Stavanger 5. februar.
– For VID som institusjon er forskerutdanningen en helt sentral del av vårt samfunnsoppdrag, både i Norge og internasjonalt. Samfunnet trenger ny, dyp og perspektivutvidende kunnskap, kunnskap som utfordrer og som kan diskuteres og debatteres, sa konstituert rektor Gunhild Odden i sin velkomsttale.
Siden 2020 har VID til enhver tid hatt over hundre ph.d.-studenter. I 2024 satte høgskolen ny rekord med 16 disputaser.
– Da er det gledelig at vi i 2025 landet på akkurat samme antall, sa hun.
Viktige for universitetssatsingen
Odden trakk også fram at forskeropplæringen står sentralt i VIDs ambisjon om å bli universitet.
– Vi leverte et utkast til universitetssøknaden til VIDs styre forrige uke, og der er flere av kapitlene viet nettopp doktorgradsprogrammene våre, sa hun.
Åtte av doktorandene var til stede, og mottok diplom og rose som markering av fullført ph.d.-løp.
Priser for innsats for arbeidsmiljø og formidling
Under seremonien ble også to priser for ph.d.-studenter delt ut: Arbeidsmiljøprisen og formidlingsprisen.
Geir Tarje Fugleberg Bruaset ved Senter for diakoni og profesjonell praksis fikk arbeidsmiljøprisen.
– Det å være stipendiat kan være en ensom prosess. Derfor har det vært viktig for meg å være mest mulig til stede fysisk, sier han.
– Det gjør at en blir bedre kjent med andre og kan erfare at vi sitter i samme båt, med mange av de samme bekymringene, spørsmålene og erfaringene. Jeg har også forsøkt å være pådriver for å gjøre ting sammen – og det har skapt bånd som jeg tror vil vare i lang tid fremover, sier han.
Formidlingspris til to
Formidlingsprisen for ph.d.-studenter gikk til både Erika Eidslott ved Senter for diakoni og profesjonell praksis og Andreas Bjørntvedt ved Senter for global kristendom og religion.
– Jeg ser på det å delta i samfunnsdebatten som en integrert del av forskerrollen, sier Erika Eidslott.
– Det er en god måte å nå ut til langt flere på, fordi det er få som leser vitenskapelige publikasjoner, men langt flere som leser kronikker, påpeker hun.
Andreas Bjørntvedt takker for prisen, og kommenterer at han som travel pastor har litt dårlig samvittighet fordi han sjelden er fysisk innom VID.
– Da blir en ekstra overrasket, og takknemlig, for å få en pris fra VID som viser at de likevel setter pris på at jeg prøver å gjøre forskning tilgjengelig for folk flest, sier han.
Holdt tale på vegne av doktorandene
Programmet inkluderte også et musikalsk innslag ved Marianne Sund og hennes musikere, før Kristin Husby Dyrstad holdt tale på vegne av doktorandene.
Senterleder Tomas Sundnes Drønen var kveldens konferansier og avsluttet markeringen i aulaen med en takk til doktorandene, veiledere og fagmiljøene.
Feiringen fortsatte deretter med enkel servering i kantina.