James McGuirk er ny leder for Senter for Diakoni og profesjonell praksis
- Av: Kjersti Busterud
- Publisert: 20. desember 2022.
- Jeg ser fram til en ny og spennende stilling som senterleder på SDP ved VID, sier James McGuirk. Han kom til VID fra Nord universitet, hvor han i fem år ledet ph.d.-programmet i studier av profesjonspraksis ved Senter for praktisk kunnskap.
- Jeg har allerede blitt kjent med mine nye kollegaer og stipendiatene både i Oslo, Bergen og Stavanger, og ser at det er mye spennende som skjer. Programmets tverrfaglige og praksisorienterte profil er interessant, og byr på en anledning til å utvikle nye paradigmer på profesjonsforskning både innenfor og på tvers av ulike praksisfelter, påpeker han.
Fornøyd med ansettelsen
Prorektor for forskning, Gunhild Odden, er glad for å ha fått McGuirk med på laget.
- Jeg er veldig glad for at vi har fått ansatt James McGuirk i denne fasen av både VIDs og senterets utvikling. McGuirk er en svært dyktig fagperson. Han er professor i filosofi, og har forsket særlig på praktisk kunnskap. I tillegg har han tung erfaring med ph.d.-ledelse, påpeker hun.
McGuirk håper forskningen ved SDP kan bidra til å kartlegge og løse de utfordringene som dagens praksis møter.
- Å være yrkesutøver innebærer å stå i et krysspress av ulike interesser, kompetanser og relasjoner, for ikke å nevne de utfordringene som følger med teknologiseringen av de fleste praksisfelter. Dermed er det viktig at utøveren er i stand til å tenke kritisk over egen og andres praksis, å bygge kompetanse og å ta stilling til vanskelige og sammensatte problemstillinger, påpeker han.
Han tror programmets og VIDs profil og historie kan bidra med perspektiver som kan løfte de eksistensielle og åndelige dimensjonene ved disse utfordringer på en unik måte.
Har forsket på profesjonspraksis
McGuirk har bakgrunn som professor i filosofi med utdanning fra både Irland (B.A., M.A.) og Belgia (Lic. Phil., ph.d.).
Hans forskningsvirksomhet har særlig fokusert på filosofiske aspekter ved profesjonspraksis og praktisk kunnskap, og han har publisert om temaer som kunnskapsutvikling, hermeneutisk tenkning, improvisasjon og kritisk tenkning.
For tiden er han styreleder i den NFR finansierte forskerskolen PROFRES som ledes fra UiS. Han har også vært gjesteprofessor i Sverige og Australia.