Jan Olav Aarflot ny styreleder ved VID
- Av: Tone Steen Sandberg
- Publisert: 13. oktober 2022.
Jan Olav Aarflot har tidligere vært personal- og organisasjonsdirektør ved NMBU og personaldirektør ved Høgskolen i Østfold. Han har også vært generalsekretær i Presteforeningen. Nå går han på en ny viktig rolle som styreleder for VID og overtar ledelsen etter nåværende styreleder Torger Reve.
- Det er en spennende og stor utfordring å få være med på den videre utviklingen av VID vitenskapelige høyskole i kommende styreperiode. Strategien som er vedtatt, ambisjonene som VID har og videre oppfølging av fusjonene er store utfordringer. Jeg ser frem til å kunne bidra til å videreføre det gode arbeid som sittende styre, ledelse og ansatte har arbeidet med de senere år, sier nyvalgt styreleder Jan Olav Aarflot.
I tillegg til Jan Olav Aarflot kommer Arne H. Krumsvik og Anners Lerdal inn som nye eieroppnevnte styremedlemmer. Krumsvik er professor og tidligere rektor ved Høyskolen Kristiania, mens Lerdal er forskningssjef ved Lovisenberg Diakonale Sykehus og professor II ved Institutt for helse og samfunn ved Det medisinske fakultet, Universitetet i Oslo.
Et styre med høy akademisk kompetanse og lederkompetanse
VID har som strategi å bli et uavhengig, verdibasert universitet med høy arbeidslivsrelevans innenfor sentrale velferdsområder. I lys av dette er VID Holding opptatt av at det i neste fase av institusjonens utvikling er viktig med et styre med høy akademisk kompetanse, erfaring fra virksomhetsledelse generelt og ledelse i Universitets- og Høgskolesektoren spesielt, og erfaring med myndighets- og arbeidslivskontakt og nettverk i ulike sektorer.
- De nye styremedlemmene har solid kjennskap til samfunnsoppdraget for høyere utdanning og forskning, erfaring fra utvikling og ledelse i akademiske institusjoner, og samtidig god forståelse også for den andre konteksten en verdibasert institusjon som VID har forankring i. Det gleder meg som styreleder for VID Holding at de er motivert for å påta seg styreverv og derigjennom bidra til den fortsatte utviklingen av VID, sier Ingunn Moser.
Styret i VID for 2023 og 2024
Styret for VID er høgskolens øverste beslutningsorgan og har ansvar for høgskolens strategiske virksomhet og drift. Styret har elleve medlemmer. Seks av disse er oppnevnt av eierne gjennom generalforsamlingen for VID AS, tre er valgt av og blant ansatte og to er valgt av og blant studentene.
Studentvalgte medlemmer velges for 1 år, ansattevalgte og eieroppnevnte velges for 2 år.
- Jan Olav Aarflot – styreleder (ny)
- Tone Grindland – eieroppnevnt
- Jan Otto Myrseth – eieroppnevnt
- Bjørg Tørresdal – eieroppnevnt
- Anners Lerdal – eieroppnevnt (ny)
- Arne Krumsvik - eieroppnevnt (ny)
- Arne Morten Rosnes, ansattvalgt
- Kari Røykenes, ansattvalgt
- Hege Sjølie, ansattvalgt
- Marianne Olsen, studentvalgt
- Nadine Urech, studentvalgt
Varamedlemmer
- Irene Dahl Andersen, 1 varamedlem
- Hugrun Osk Gudjonsdottir, ansattvalgt
- Joar Haga, ansattvalgt
Anette Hyldmo, studentvalgt
Julienne Oduber Andersen, studentvalgt