Gå til innholdet
Nye nettsider er nylig lansert, og vi fikser fortløpende feil og mangler. Takk for at du har tålmodighet mens vi får alt innhold på plass.

Ny senterleder ved Kirkelig utdanningssenter nord

portrett av Ragnhild tatt med grønn bakgrunn ute.
Ragnhild Strauman starter som senterleder 1. oktober. Foto: Beate Tverbak
  • Av: Kjersti Busterud
  • Publisert: 20. juni 2024.
Ragnhild Strauman blir ny senterleder ved Kirkelig utdanningssenter nord (KUN) ved VID Tromsø. Samtidig ansettes Lovisa Mienna Sjöberg som førsteamanuensis i praktisk teologi.

Ragnhild Strauman kommer fra stilling som kulturrådgiver ved Sør-Hålogaland bispedømmekontor. Hun har også tidligere vært ansatt ved KUN. I perioden fra 2009 til 2020 jobbet hun som førstelektor i kirkemusikk.

– Jeg ser fram til å komme tilbake til KUN og jobbe med de hyggelige folkene der. Ikke minst gleder jeg meg til å møte studentene. Som senterleder vil jeg jobbe for å bevare KUNs viktige rolle i utdanningen av kirkelig ansatte, sier hun.

I tillegg til senterleder er Strauman førsteamanuensis i religionspedagogikk. Avhandlingen hennes tok for seg hvordan Den norske kirke bruker salmer og sanger i trosopplæringen. Hun har også forsket på samiske salmesangtradisjoner.

Ny førsteamanuensis i teologi

Lovisa Mienna Sjöberg er ansatt som førsteamanuensis i praktisk teologi. Hun har de siste tjue årene vært ansatt ved Sámi allaskuvla/Samisk Høgskole i Guovdageaidnu/Kautokeino. Hun er blant landets fremste forskere på samisk åndelighet og kristendom.

– Jeg gleder meg til å komme til det sterke fagmiljøet på KUN og VID Tromsø, og bli en del av det teamet som allerede er på plass der, sier hun, og legger til at hun også ser fram til å bli en del av VID mer generelt.

– VID har en spennende organisering der nytenkning og faglige ambisjoner ser ut til å prege arbeidshverdagen. Jeg håper min kompetanse kan bidra inn i fellesskapet der, sier hun.