Gå til innholdet

Studenter som underviser: – Dette kunne jeg jobbet med

Portrettbilde av Kataryzna Hagen
Kataryzna Hagen er tredjeårsstudent ved bachelor i ergoterapi på VID. Foto: Privat.
  • Av: Stine Førland
  • Publisert: 24. april 2026.
Gjennom et nytt samarbeid mellom VID Stavanger og Stavanger kommune får studenter ansvar for å planlegge og gjennomføre kurs og aktiviteter i praksisfeltet. For Katarzyna Hagen ble erfaringen både utfordrende og lærerik.

VID vitenskapelige høgskole har i samarbeid med Stavanger kommune startet et nytt praksisprosjekt der studenter ikke bare skal lære i praksis – men også lære bort til kommunens ansatte.

En av studentene som har vært sentral i prosjektet er Katarzyna Hagen, tredjeårsstudent på bachelor i ergoterapi ved VID Stavanger.

– Dette er første gang vi planlegger og holder kurs for ansatte i kommunen. Det var mye nytt, men også veldig spennende, forteller Hagen.

Tre studenter står å holder et foredrag med powerpoint
Studentene holdt først foredrag om forflytning for de ansatte. Foto: Privat.

Fra nervøs til trygg

Prosjektet samler totalt sju studenter: tre fra ergoterapi og fire fra vernepleie deltid. Sammen har de ansvar for tre ulike tiltak i praksisperioden: forflytningskurs for ansatte, aktivitetsdag for beboere og en temadag om sanseintegrasjon.

Studentene har ikke jobbet på tvers av studieretninger tidligere.

– Dette var helt nytt for oss. I starten var det litt misforståelser og ulike forventninger, men vi fant etter hvert en god måte å samarbeide på, sier Hagen.

Forflytningskurset ble gjennomført over tre dager, med totalt fem grupper med ansatte i kommunen. Kurset besto av både teori og praktisk ferdighetstrening.

– Første dagen var jeg ganske nervøs. Det er noe annet å stå foran ansatte enn medstudenter. Men etter hvert gikk det veldig fint. På slutten følte vi oss mer profesjonelle, smiler hun.

En person sitter i seng iført en bæresele. Fire mennesker står rundt.
Studentene viste frem flere typer forflytning under den praktiske ferdighetstreningen. Foto: Privat.

Viktig erfaring for arbeidslivet

– Det var veldig kjekt å se hvor engasjerte deltakerne var. Mange syntes det var interessant å kjenne på hvordan det er å bli forflyttet selv.

Hagen mener nettopp denne delen er avgjørende for læring.

– Det er veldig viktig å kjenne på selv hvordan det er å bli forflyttet. Det gir en helt annen forståelse for hvordan brukere kan føle seg.

For Hagen har prosjektet gitt verdifull erfaring.

– Jeg synes det var en kjempefin læring og erfaring. Dette er noe jeg faktisk kunne jobbet med. Det var en aha-opplevelse.

Planlegger aktivitetsdag for 100 deltakere

Studentene jobber nå videre med å planlegge en aktivitetsdag for rundt 100 personer fra ulike bofellesskap.

– Det er mye å planlegge og holde oversikt over. Vi må lage aktiviteter som passer for mange ulike behov, slik at alle kan delta, avslutter Hagen.