Gå til innholdet

Ut i verden med VID: Erasmus-prosjekt på Madagaskar

Gruppebilde med studenter på Madagaskar
  • Av: Oda Strøm Oksholm
  • Publisert: 2. juli 2024.
Vi sender et lite reisebrev fra Madagaskar, et vakkert land med mangfoldig natur.

Christine Grave-Meyer og Oda Strøm Oksholm som er internasjonale koordinatorer fra institutt sykepleie og Hanne Liv Østtveit-Moe fra internasjonal seksjon fikk høsten 2023 tildelt Erasmus-prosjektmidler gjennom Global Mobilitet for å utarbeide et samarbeid med Université Adventiste Zurcher (AUZ). Studieleder Hilde Nesse fra institutt sykepleie fikk tildelt Erasmus internasjonal dimensjonsmidler, slik at vi kunne stille en god delegasjon fra VID.

Ved Université Adventiste Zurcher (AUZ) traff vi våre samarbeidspartnere Sitraka Ravoninjatovo og Tantely Eric Andrianasolo. De tok svært godt imot oss. Vi fikk se hele campusen som besto av et stort campusområde som lå på en høyde ca. 1 time utenfor Antsirabe. På campus var det bolig for studenter og ansatte, skole, barnehage, kirke og gårdsdrift.

Campus Université Adventiste Zurcher (AUZ)

Vi hadde konstruktive møter med ledelsen, blant annet med rektor professor Daniel Kancel, og vi hadde også glede av møte studentene ved AUZ og deres ansatte. Vi fikk utarbeidet et mobilitetsvindu, og gleder oss til å sende studenter på semesterutveksling våren 2025.

Vi ble invitert med på besøk til lokalsykehuset, hvor vi ble godt tatt imot. Da vi reiste til Antananarivo (kalt Tana av lokalbefolkningen) fikk vi treffe norske studenter fra USN som har studert ved AUZ dette semesteret. De viste oss boligen deres, og adventistsykehuset i Tana.

Helsepost i Antsirabe.

Vi hadde gleden av å bo på Lovasoa hvor vi har sendt studenter i mange år. Lovasoa ligger i Antirabe, og det var hyggelig å endelig få treffe vår mangeårige samarbeidspartner. Våre studenter får alltid introduksjonskurs og tilbud om gassisk språkkurs. Språkkurs er et viktig initiativ som gjør at studentene kan kommunisere bedre med pasientene. Vi fikk også omvisning på det lutherske sykehuset og en helsepost i Antirabe. Vi ble svært godt tatt imot, og vi har inntrykk av at studentene våre er svært fornøyde med utveksling til Madagaskar.

Vi gleder oss til å ta imot AUZ som kommer på gjenbesøk i januar 2025!