Gå til innholdet

VID får én million for å styrke likestilling og mangfold

Bilde av tre kvinner
Prosjektleder Trine Powell (i midten) sammen med Sanjana Arora (t.v.) og Sara Gåsbakk (t.h.)
  • Av: Sara Gåsbakk
  • Publisert: 2. mars 2026.
VID har fått én million kroner i støtte fra Forskningsrådet for prosjektet «Proaktiv ledelse for økt kjønnsbalanse og mangfold på Fakultet for helsevitenskap (ProBalanse)». ProBalanse skal bidra til økt mangfoldskompetanse i ledelsen, større bevissthet om mangfold i forskning – og flere mannlige ansatte som deltar i karrierefremmende tiltak.

Det nye prosjektet bygger videre på erfaringer fra det tidligere Balanse-prosjektet METTIHS, men utvider perspektivet ved å inkludere en interseksjonell tilnærming. Kjønnsbalanse skal ses i sammenheng med bredere mangfoldsperspektiv, og tiltakene retter seg både mot ledere, ansatte og forskere i tidlig karriere.

Prosjektets hovedmål er:

  • å øke kompetanse i mangfoldsledelse blant ledelsen på Fakultet for helsevitenskap
  • å styrke bevisstheten rundt mangfoldsbegrepet blant forskere i tidlig karriere
  • å øke deltakelse i karrierefremmende tiltak blant menn ved Fakultet for helsevitenskap

For å nå målene skal prosjektet blant annet kartlegge lederes mangfoldskompetanse, tilby workshops med fokus på inkludering og mangfoldsperspektiver, og etablere et mentorprogram for mannlige ansatte. I tillegg skal mangfold integreres i eksisterende karriere- og kompetanseutviklingstiltak.

Helhetlig grunnlag

Prosjektet gjennomføres i tett samarbeid mellom forskningsadministrasjonen, HR-seksjonen og forskere med erfaring fra mangfoldsforskning.

Med tildelingen fra Forskningsrådet får VID mulighet til å styrke innsatsen ytterligere og legge et mer helhetlig grunnlag for et mangfoldig, representativt og fremtidsrettet akademisk miljø.