VID og Oslo kommune samarbeider om boligsosialt arbeid
- Publisert: 9. mars 2022.
I 2021 inngikk VID og Oslo kommune en avtale om et langsiktig samarbeid om forskning, innovasjon og undervisning. Samarbeidet har startet opp med konkrete tiltak der Velferdsetaten bidrar med undervisning og veiledning til studenter ved videreutdanningen i boligsosialt arbeid ved VID.
Til gjengjeld har ansatte i Velferdsetaten og deres underliggende virksomheter fått tilbud om en serie med fagfrokoster. Her innleder forskere fra VID om aktuell tematikk og legger til rette for dialog og faglig refleksjon. Den første fagfrokosten med temaet «Rus til glede og besvær» ble avholdt i februar, med Øystein Skjælaaen som innleder. Det er planlagt fem ulike fagfrokoster i 2022.
Erfaringene fra dette arbeidet vil partene bruke videre i utvikling av større tiltak knyttet til innovasjon og forskning.
Avstanden mellom studier og jobb blir mindre
Mette Ødegårdstuen er en av studentene på videreutdanningen for boligsosialt arbeid ved VID. Hun har positiv erfaring med samarbeidet og kunne gjerne tenke seg at det ble inkludert gode erfaringer også fra andre kommuner.
– Det viktigste bidraget er et tilsynelatende godt og oppdatert på bilde av hvordan praksisfeltet ser ut i dag. Avstanden mellom hverdagen som den ser ut i 2022 og akademia virker mindre, bemerker hun.
– Samarbeidet med Velferdsetaten bidrar til at undervisningen ved VID blir praksisnær. Studentene får både innblikk i pågående prosjekter og aktuelle faglige dilemmaer. Blant annet integrering og bosetting av grupper med særlige behov, forteller førstelektor og programansvarlig for videreutdanningen i boligsosialt arbeid, Katrine Mauseth Woll.
Avstanden mellom studenter, praktikere, brukerorganisasjoner og akademia blir kortere. Fagfrokostene er også en fin arena for å gjøre VID sine utdanninger kjent i praksisfeltet, påpeker Woll.
I tråd med regjeringens strategi
Avtalen om samarbeid mellom VID og Velferdsetaten i Oslo kommune må ses i sammenheng med regjeringens nasjonale strategi for den sosiale boligpolitikken. I strategien står det blant annet at «Den største utfordringen i boligpolitikken er at en del husholdninger ikke selv klarer å skaffe og beholde en egnet bolig. Det er alvorlig for den enkelte, samfunnet og fremtidige generasjoner». Det er i dag 179 000 personer som telles som vanskeligstilte på boligmarkedet.
Regjeringen har derfor styrket satsingen på langsiktig forskning om bolig og velferd. Den har også til hensikt å styrke kontakten mellom kunnskapsmiljøer og forvaltningen samt utvikle en kompetanseplan for sosialt boligarbeid som kan omfatte alle kommuner.
Samhandling er viktig for kreativitet og nytenking
Velferdsetaten har blant annet ansvaret for sosiale og økonomiske boligvirkemidler, tiltak for rusmiddelbrukere og bosetting av ulike grupper i Oslo. Dette er også tiltak og målgrupper som er viktige for forskningen og utøvelsen av sosialt arbeid som det blir undervist i på Fakultet for sosialfag ved VID.
– Både VID og Velferdsetaten er opptatt av å skape ulike arenaer der folk møter hverandre og snakker om fag og utveksler erfaringer uten å være for fastlåst i rollene sine. Når folk blir kjent, bygger nettverk og samhandler mer som mennesker og mindre som roller, skjer det noe med kreativiteten og nytenkingen.
Denne type arenaer er både bra og nødvendig for å kunne tenke nytt om komplekse sosiale utfordringer i samfunnet og for tiltak inn i fremtiden, avslutter Woll.