Gå til innholdet

Boklansering: Recognising Disability in Higher Education

Bilde av bokomslag og forfatter Inger Marie Lid
  • Biblioteket, VID Oslo, Diakonveien 18, 2. etasje
  • 30. april 2026, 14:30 – 16:00
Boken tar utgangspunkt i FNs konvensjon om rettighetene til personer med nedsatt funksjonsevne (CRPD), og diskuterer hvordan man kan legge til rette for lik tilgang til høyere utdanning og øke bevisstheten om funksjonshindring som tilhørende mangfold i høyere utdanning.

Boken "Recognising disability in higher education. A human rights perspective" diskuterer forpliktelser etter menneskerettskonvensjonen, utfordringer og dilemmaer knyttet til implementering av universell utforming og individuell tilrettelegging. Målet er å legge til rette for mangfold av individer blant studenter og ansatte.

Med kapitler som omhandler implementering av CRPD i ulike internasjonale kontekster, teoretiske perpektiv på funksjonshindring, anerkjennelsesteori, ableisme, universell utforming og individuell tilrettelegging, fokuserer denne boken på det institusjonelle perspektivet – hva er universitetenes ansvar og hvordan kan universiteter og ansatte følge opp CRPD ved å implementere og praktisere inkluderende politikk.

Program

14.30 Velkommen ved Inger Marie Lid og dekan

14.40 Leder av LMU ved VID, Mats Lauring

14.50 Dialog mellom Halvor Hanisch og Inger Marie Lid 

15.15-15.25 «I Blinde - tilrettelegging i utdanning og på arbeidsplassen», Sølvi Marie Risøy (zoom)

15.25-15.40  Kommentar fra Michael Rembis (zoom)

15.40 Spørsmål og svar

Boklanseringen foregår på engelsk