FAMSYS Symposium III

- VID Oslo, Diakonveien 16, rom 116 L
- 26. februar 2026, 10:00 – 14:30
FAMSYS forskningsgruppe ble etablert i 2021 og har base i programområdet Familieterapi og systemisk praksis ved VID. Formålet til FAMSYS er å styrke forskning og kunnskapsutvikling omkring familieterapi og systemisk praksis, innenfor områder som helsevesen, sosialt arbeid, barnevern, familievern, utdanningssektoren og næringsliv.
Vi ønsker også å utøve forskning av relevans for utdanning innenfor familieterapi og systemisk praksis, og bidra med kunnskapsutvikling omkring sosioøkonomiske og politiske forhold som påvirker relasjoner.

Til årets symposium har vi invitert Ole Jacob Madsen (bildet), professor i kultur- og samfunnspsykologi ved Universitetet i Oslo (UIO). Madsen har skrevet en rekke bøker, samt mer enn 50 vitenskapelige artikler i norske og internasjonale tidsskrifter. Han er også en aktiv samfunnsdebattant og skriver jevnlig kronikker og artikler der han drøfter psykologiens rolle i samfunnet. I så måte er han beskrevet som professoren som diagnostiserer samtiden heller enn klienten. Gjesteforelesningen hans denne dagen vil nettopp berøre denne typer temaer og problemstillinger.
Symposiet er gratis, inklusive lunsj. Meld deg på innen 15. desember.
Program
10.00 Mingling og morgenkaffe
10.15 –10.30 Velkommen
Siv Merete Myra og Åse Holmberg, ledere av FAMSYS
10.30 –11.15 Hvordan har psykologi meldt seg på stadig nye samfunnsområder, og hva er konsekvensene? Ole Jacob Madsen, professor
11.30 –12.15 Generasjon prestasjon; robuste barn og skjøre foreldre.
Samtale mellom Ole Jacob Madsen og Anne Øfsti, førsteamanuensis (podcastopptak til Kveldsmatpodden).
12.15 Minglelunsj
13.00 –14.00 Refleksjon i grupper, med påfølgende plenumsdiskusjon
14.00–14.30 Avslutning, med informasjon om FAMSYS og pågående forskning.
Siv Merete Myra og Åse Holmberg
Programansvarlige
Nicoletta Businaro, førsteamanuensis, Åse Holmberg, førsteamanuensis, Siv Merete Myra, førsteamanuensis og Anne Grasaasen, førstelektor.